sobota, 21 lutego 2009

Psia pchła


Pchły należą do najpopularniejszych pasożytów żerujących na naszych domowych pupilach. Pozbycie się ich jest na ogół łatwe, jednak musimy wziąć pod uwagę zdolności pcheł do przetrwania w warunkach innych niż sierść psa. Nawet, jeżeli nasz pies w tej chwili się nie drapie, nie oznacza to, że w jego środowisku nie ma pcheł. Nasz domowy pupil na okrągło narażony jest na pojawienie się nieproszonych gości - pcheł, które nie dość, że gryzą, to ich ślina może powodować oprócz silnego świądu również alergiczne pchle zapalenie skóry APZS. Co gorsza są ważnym ogniwem w cyklu rozwojowym tasiemca, więc posiadanie przez psa pcheł realnie naraża go na posiadanie również innych pasożytów, a w tym wspomnianego D. caninum. O tym niestety rzadko pamiętamy i uświadamiamy sobie problem, że posiadanie przez psa pcheł stwarza realne zagrożenie pojawieniem się tasiemca. 

W dzisiejszych czasach pozbycie się pcheł ze środowiska psa, z naszego dywanu, z pomiędzy szpar naszych podłóg to operacja dość prosta, gdyż wymaga zakroplenia pomiędzy łopatki czworonoga preparatu owadobójczego, przeznaczonego do zwalczania pcheł. Warto, więc poradzić się lekarza weterynarii i zapytać o Advantage, który również niszczy larwy znajdujące się w otoczeniu zwierzęcia*. Przy takim postępowaniu, łatwo unikniemy konieczności stosowania dawnych metod. A są one tak jak ciekawe, tak przerażające zarazem. Szpary pomiędzy deskami czyściło się dokładnie, pchły wymiatano szczotkami a deski szorowano ostrymi szczotkami używając wody z dodatkiem chloru. Następnie wcierano terpentynę lub za pomocą gąbek, ewentualnie pędzli myto czystym amoniakiem, a w szpary nasypywano sproszkowaną naftalinę. W starych poradnikach możemy również znaleźć informację, że pchły nie lubią zapachu mięty, suszonych liści paproci a czasami również płatków róż. Wystarczyło wesprzeć naszą walkę z pchłami wysypując sproszkowane i wysuszone liście na kołdry, materace, pod poduszki i ustawić je w pojemnikach w koło łóżek. Brzmi to nawet nie tyle śmiesznie, co wręcz na dzień dzisiejszy absurdalnie.

TE INFORMACJĘ POCHODZĄ ZE STRONY INTERNETOWEJ PODAM WAM LINK ABYŚCIE MOGLI CO NIECO O PCHŁACH POCZYTAĆ : http://www.forum.molosy.pl/showthread.php?t=10391


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz